21.02.2009
Poprad
Batizovce 21. februára (TASR) - Rozlúčku s fašiangami okorenil dnes v podtatranskej obci Batizovce tradičný sprievod masiek, v ktorom nechýbajú typické postavy slameného \"straška\" (strašiaka) a brucháča, ale ani kováči, ...
Takmer dvadsiatku masiek sprevádzala krojovaná skupina a dvaja heligonkári z Batizoviec.
Na prípravách fašiangového sprievodu spolupracuje celá dedina. V každom dome vypekajú \"pankušky\", čo sú v miestnom nárečí pampúchy alebo šišky. Mládencom pomáhajú pristrojiť sa do sprievodu skúsení chlapi, ktorí vedia dobre narábať so slamou. Začínajú už skoro ráno, inak by to nestihli, veď \"obliekanie straška\" trvá aj štyri hodiny. Povrieslami zo slamy mládencovi najprv omotajú nohy, ruky, trup a nakoniec príde na rad slamená strieška či snop na hlavu.
\"O niečo jednoduchšia je garderóba brucháča, ktorý symbolizuje bohatstvo a hojnosť. Oblečený je v bielom odeve s poriadnymi vypchávkami a na hlave má husársku čiapku, ktorú uchovávame už vari dvesto rokov, \" uviedla pre TASR hlavná koordinátorka kultúrnych podujatí v obci Soňa Šemcerová.
Ostatné masky majú tak domácich ako aj početných divákov predovšetkým zabávať. Sestričky a doktori vyšetrujú a ordinujú. Deťom podávajú pilulky, teda farebné cukríky, dospelým sa ujde aj tvrdý alkohol. Kováčom sa však diváci radšej vyhnú, aby sa im neušlo sadzí. \"Sprievod vychádza z kultúrneho domu napoludnie a postupne prejde celou dedinou. Mládenci v maskách navštívia aj svoje rovesníčky. Všade ich počastujú a za odmenu dostanú ešte slaninu a vajíčka. Z nich na záver pripravia veľkú praženicu, \" priblížila fašiangové zvyky Šemcerová. Dodala, že v Batizovciach uchovávajú aj ďalšie tradície, napríklad prípravu veľkonočných kraslíc spojenú s prezentáciou jednotlivých techník zdobenia.
0